Kwaliteit onderwijs fotografie moet omhoog
| Volgende |
24 september 2009 »
Mirelle Thijsen pleit in een opiniestuk dat aan PhotoQ is aangeboden voor een structurele verbetering van het fotografie-onderwijs, zowel aan kunstacademies als universiteiten. Zij stelt voor lessen cultuurgeschiedenis van de fotografie te introduceren aan middelbare scholen. Thijsen schreef het stuk bij gelegenheid van haar afscheid uit het academische onderwijs in de fotografie.
Download en lees de pdf:
–
PhotoQ is erg benieuwd naar reacties op het stuk van Thijsen.
Reageren kan via het reactieveld onderaan dit artikel.
Is je stuk langer dan 2000 tekens? Mail PhotoQ
Reacties vind je intussen onder dit stuk.
Aparte aandacht verdient de reactie van Rob Philip: Een goed discours verdient brede steun
–
Mirelle Thijsen was in de periode 2005-2007 voorzitter en universitair docent van de Masteropleiding Photographic Studies (MaPS) aan de Universiteit Leiden.
Enkele hoofdpunten uit het betoog van Thijsen:
• “Sinds de Tweede Wereldoorlog is aan de kunstacademies fotografie onderwezen door professionele fotografen, vormgevers, art-directors, beeldredacteuren, kunst- en filmhistorici, weliswaar gepassioneerd, maar zonder didactische aantekening.”
• “Hoewel het fotografieonderwijs een dynamisch karakter heeft (afwisselend bestaat het programma uit werkbesprekingen, workshops, lezingen, excursies, contacturen met gastdocenten uit het internationale werkveld), blijken veel studenten, na hun afstuderen, toch niet in staat de verschillende visies op fotografie te herkennen en te duiden. Bovendien omvat de helft van de studie ‘zelfstudie’. Goed, de gloednieuwe Fotoprijs voor Fotografiestudenten is een aardige aanmoediging voor jong talent, maar de kennis van afgestudeerden aan foto-opleidingen in Nederland is onvoldoende om te kunnen stellen dat ‘een grondig referentiekader’ is opgebouwd of een ‘theoretisch fundament’ is gelegd.”
• “Op zich revolutionair te noemen, deze beide benoemingen, als het gaat om het universitair onderwijs op het gebied van de fotografie in Nederland, en zelfs tot ver daarbuiten. Toch ben ik van mening dat het voor Nederland, waar het universitair onderwijs/onderzoek in de cultuurgeschiedenis en theorie van de fotografie in de kinderschoenen staat, beter was geweest als iemand van het kaliber Hal Foster, James Elkins, Margeret Dikovitskaya, Liz Wells, of Elisabeth Edwards was aangesteld, in Amsterdam, Leiden, Rotterdam of Utrecht.”
• “Het grootste probleem waar wij als kunsthistorici-gespecialiseerd-in-de-geschiedenis-van-de-fotografie mee geconfronteerd worden, als het gaat om het vlot trekken van de emancipatie van de fotografiewetenschap in Nederland, is het gebrek aan interne kwaliteitsbewaking. Wij zijn nauwelijks bekend met het schrijven van papers, en al helemaal niet met het principe van peer reviewing en citeerindexen zoals gebruikelijk en noodzakelijk in andere wetenschappelijke disciplines. Groepsoverleg en kwaliteitsbewaking onder gelijken, wereldwijd, is een essentiële voorwaarde voor accreditering.”
Dr. Mirelle Thijsen is fotohistorica, publicist en oprichter van International Photography Research (IPhoR) in Amsterdam (1988). IPhoR verricht onafhankelijk wetenschappelijk onderzoek en maakt tentoonstellingsproducties op het gebied van de cultuurgeschiedenis van de fotografie. Mirelle Thijsen is adviseur op het gebied van Advanced Photographic Studies. In 2010 opent Mirelle Thijsen een Researcher in Residence (RiR) in de zuidelijke Vogezen in Frankrijk.
Deze maand lanceert IPhoR een nieuw onderdeel van haar website: ‘a curator’s and critic’s Collection (ccCIPhoR)’ met een willekeurige selectie uit de collectie IPhoR: in eigen beheer uitgegeven fotoboeken, leporello’s, prentbriefkaarten, cartes de visites, fotoprojecten in de vorm van onregelmatig verschijnende tijdschriften, etc.
Plaatsen/Stemmen op:








Reacties (9)
Plaats een reactie
Maximaal 2000 tekens, 2000 tekens over.