| Exposities - Musea - Tentoonstelling |
Vanaf Zaterdag 23 januari 2010 tot Zondag 18 april 2010
Rotterdam -
Fotografe Nicole Segers verblijft, samen met schrijfster Irene van der Linde, een jaar lang aan de oevers van de Bosporus, het grensgebied tussen Europa en Azië dat dwars door Istanbul loopt. Kunsthal Rotterdam presenteert de bijzonder sfeervolle fotoserie van Segers die een aaneenschakeling van ontmoetingen laat zien op beide oevers van de stad, op markten, in winkels en bij mensen thuis. Met groot gevoel voor kleur en detail maakt zij zichtbaar hoe oost en west in de Turkse miljoenenstad met elkaar zijn verbonden.
In de fotoserie van Nicole Segers ontvouwt Istanbul zich in vele facetten. Zij plaatst de hectiek en levendigheid van het stadse leven tegenover de rust die heerst op de veerpont waar door veel Istanbullers dagelijks gebruik van wordt gemaakt. Aan boord van de pont wordt thee gedronken, de krant gelezen, in stilte gewerkt en mijmerend uit het raam gestaard. De passagiers zijn even nergens, onderweg naar de overkant. Op het vasteland overheerst bedrijvigheid. De was hangt uit het raam te drogen en vis wordt aan de man gebracht. Segers legt de talloze ontmoetingen die zij met diverse mensen in de stad heeft minutieus en met gepaste afstand vast. Want hoewel zij ook bij Istanbullers thuiskomt of hen bij de kapper, op de markt of in de werkkantine ontmoet, zij registreert hun leven vanaf de zijlijn, zonder erin binnen te dringen.
Nicole Segers maakt zichtbaar dat de inwoners van de Turkse hoofdstad zowel letterlijk als figuurlijk voortdurend pendelen tussen oost en west. Zo ogenschijnlijk achteloos als de veerpont tussen Azië en Europa vaart, zo moeiteloos gaan ook de invloeden van oost en west in het straatbeeld en dagelijks leven in elkaar over. Beide oevers van de stad hebben weliswaar hun eigen karakter; zij horen niettemin naadloos bij elkaar. Met haar fotoserie legt Nicole Segers de ongrijpbaarheid en onzichtbaarheid van grenzen op een bijzondere manier vast; zij zoekt naar de vraag wat de Bosporus als grensgebied betekent voor de inwoners van Istanbul. Of misschien wel voor Turkije in het algemeen, dat met de discussie rondom de toetreding tot de EU al jarenlang balanceert tussen twee continenten. In 2010 is Istanbul door de EU uitgeroepen als culturele hoofdstad.
Nicole Segers woont en werkt in Amsterdam. Zij studeerde aan het Fotografisch Centrum de Moor in Amsterdam en vervolgde haar opleiding als leerling van Leo Divendal. Segers exposeerde in 2004 in de Kunsthal Rotterdam met haar fotoproject ‘Het einde van Europa: Ontmoetingen langs de Oostgrens’, waarin zij de grenzen van de nieuw tot de EU toe te treden landen in Centraal en Oost-Europa vastlegde.
| Instelling: | Kunsthal Rotterdam |
| Locatie: | Museumpark |
| Adres: | Westzeedijk 341 |
| Postcode: | 3015 AA |
| Plaats: | Rotterdam |
| Website: | www.kunsthal.nl |









